Esenciální oleje pro posílení imunity, fyzickou i duševní pohodu

Esenciální oleje pro posílení imunity, fyzickou i duševní pohodu
Aromaterapie je stará jako lidstvo samo. Už staří Egypťané, přibližně před 5tisíci lety, přicházeli na to, že bylinky a jejich vůně dokáží pomáhat při různých problémech a pozitivně ovlivňovat mysl. Podstatou je využívání éterických olejů neboli silic, které se získávají lisováním nebo destilací různých částí rostlin. Čich je pro člověka velmi důležitý, a právě čich je hlavním smyslem využívaný při aromaterapii.

Jak aromaterapie pomáhá?

Aromaterapie je příjemným pomocníkem i dnes. Umožňuje relaxovat, harmonizovat psychiku, podpořit koncentraci, zlepšit náladu, dodat potřebný odpočinek a povzbudit tělo i duši. Ovlivňuje krevní oběh, hormony, nervový systém, tok lymfy, trávení, krevní tlak, činnosti mozkových buněk, premenstruační syndrom, zmírňuje bolest, pomáhá při poruchách spánku, depresích a špatné náladě, zlepšuje rovnováhu těla, mysli i ducha.

Všude kolem nás nenápadně koluje pestrá směs virů a bakterií, které mají za následek vznik nejrůznějších nemocí. Esenciální oleje jsou známé pro svoji sílu při ničení zmíněných virů a bakterií, zároveň mají velký podíl na posílení imunity. Samotné vdechování esencí sice nevyléčí nemoc jako takovou, ale je velkým pomocníkem při úlevě od nepříjemných příznaků.

Jak správně používat esenciální oleje?

Nejběžnějšími způsoby využití aromaterapie je inhalace (aromalampy, difuzéry), masáže, kožní aplikace a koupele. Někdy stačí nádobku s olejem položit na ústřední topení nebo nakapat esenciální olej na papírový kapesník a použít při dlouhé jízdě autem. Dávkování je různé, je dobré se vždy poradit s odborníkem, pro těhotné a děti je vhodnější dávat pouze poloviční množství kapek esenciálního oleje.

Vždy je důležitá pozornost při nákupu esenciálních olejů, na trhu je spousta olejů s přidanými syntetickými látkami, případně i oleje zcela syntetické, které nejen že nemají efekt, ale mohou být i zdraví škodlivé. 100% esenciální olej je vždy označen českým i latinským názvem a také zemí původu.

Esenciální oleje na posílení imunity v období nemocí a nachlazení:

Boroviceúčinkuje na širokou škálu dýchacích potíží – zápal plic, astma, kašel, zahlenění, ulevuje nosní sliznici, uvolňuje dýchání

Citron – působí antisepticky, ničí bakterie ve vzduchu, podporuje tvorbu bílých krvinek, čímž se zvyšuje odolnost imunity. Naředěný vhodný i jako kloktadlo při bolesti v krku

Eukalypt – hlavní olej pro léčbu dýchacích cest. Pomáhá odkašlávání, ulevuje při zánětech dutin, hrtanu a bronchitidě. Ničí choroboplodné zárodky ve vzduchu

Máta peprná – podporuje vykašlávání, pomáhá při kašli, bronchitidě a opakovaných infekcích, působí lehce analgeticky, podporuje také trávící systém a ulevuje při bolestech hlavy

Rozmarýn – uvolňuje hlen, napomáhá dýchání, blahodárně působí i proti bolestem pohybového aparátu, zvyšuje krevní tlak

Esenciální oleje vhodné pro děti:

Bio Eukalyptus radiata– intenzivní, svěží, příjemně vonící, má imunitu podporující vlastnosti a pomáhá při rýmě a nachlazení

Mandarinka – osvěžuje, výborný psychický stimulant

Levandule – patří mezi nejpoužívanější silice, uklidňuje, vhodná při chřipce, bolestech hlavy, čistí vzduch

Pomeranč – působí antidepresivně, osvěžuje a uvolňuje, je vhodný při horečce, nechutenství

Vyzkoušejte aromaterapeutickou koupel

Jedním z mnoha způsobů, jak využít esenciální oleje jsou i koupele. Takto mohou silice působit na celý organismus, prostupují dechem a kůží do těla, uklidňují, povzbuzují a harmonizují.Nejpohodlnější je vybrat si některý z koupelových olejů, které jsou vyváženou kombinací rostlinného a esenciálního oleje a není třeba je již dále ředit či doplňovat.

Rozhodnete-li se pro čistý esenciální olej, doporučuje se 3–10 kapek rozmíchat ve 1 dcl mléka nebo na lžičce medu. Med a mléko jsou přírodní emulgátory, proto se v nich silice lépe rozpustí a mohou v koupeli lépe působit.

Anebo použít již hotové Koupelové a sprchové oleje Saloos, se kterými zažijete opravdový ráj v koupelně. Jemně odstraňují pot a nečistoty, pokožku nevysušují a zároveň o ni pečují. Zanechají na ní jemný ochranný film, který ji chrání, pěstí a vyživuje ještě několik hodin po koupeli či sprchování. Jsou vhodné pro všechny typy pokožky, nevyvolávají alergické reakce.

Při stresu doporučujeme Levandule, Růžové dřevo, Červený pomeranč, Litsea Cubeba, Meduňka.

O autorovi

L.Petra
Používáním těchto stránek souhlasíte s používáním cookies, které nám pomáhají zajistit lepší služby. Více info