Tea tree v kosmetice – australský všelék

100% přírodní esenciální olej s antibakteriálními účinky čistí vzduch, posiluje imunitu uklidňuje a působí proti nespavosti
Skladem od 78 KčJen jeden jediný esenciální olej nesmí chybět v žádné domácí lékárničce – tea tree. Neexistuje snad žádná jiná přírodní ingredience, která by měla tolik prospěšných účinků pro naši krásu a zdraví. Proč se mu ve světě neřekne jinak než australské zlato a v čem si získá i vás? Vyzkoušejte naše praktické příklady použití pro celou rodinu.
Historie tea tree
Neobyčejný příběh tea tree se začal psát až v daleké Austrálii. Právě tam objevil jeho zázračné účinky na rány původní kmen Aboriginců. Až v 18. století kouzelnou rostlinku přivezl do Evropy James Cook. Jeho posádka lodi si z ní připravovala čaj, a tak ji pojmenoval tea tree (čajový strom). Nenechte se ale zmást, s čajovníkem (camellia sinensis) příbuzný není.
Antibakteriální účinky tea tree oleje byly vědecky ověřeny až ve 20. století australským chemikem, Dr. Arturem R. Penfoldem.
Čajovníkový olej
Čajovníkový olej není žádný extrakt, ale 100% přírodní esenciální olej tea tree, který se získává destilací z listů australského stromu Melaleuca alternifolia. Zajímavostí je, že Melaleuca znamená v řečtině černobílý. Čajovník totiž skrývá pod bílou kůrou černý kmen. Zralý ke sklizni je už po 15 měsících a vyroste do výšky až přibližně 7 metrů.
Esence se nachází převážně v listech, kde je schovaná v malých speciálních olejových žlázkách, které při roztírání praskají a uvolňují rychle prchavý olej. Z čerstvých mladých listů je možné získat 1 až 2 % esenciálního oleje.
Tea tree v aromaterapii
Z prvního setkání nejspíše nevznikne „láska na první přivonění“, tea tree zkrátka voní po zdraví. Jeho charakteristická vůně značí vysoký obsah účinných složek. Jednou z nich je například 1,8 cineol, kterou nenajdete v žádném jiném esenciálním oleji. Je zde i vysoký podíl terpinenu-4-ol, který vykazuje velmi silné antibakteriální účinky.
Účinky tea tree na pokožku
Příznivé účinky tea tree byly zatím vědecky potvrzeny při infekcích v ústní dutině, gynekologických potížích, onemocnění dýchacích cest nebo poranění pokožky. Prokazatelně působí také proti plísním a houbám, a je tak ideálním přírodním dezinfekčním prostředkem.
Čajovníkový olej je doporučován výhradně k vnějšímu použití na kůži, vlasy a nehty. A ideálně již naředěný s rostlinnými oleji, ve vodě ho totiž rozpustit nelze. Jako jeden z mála esenciálních olejů ho můžete použít neředěný přímo na pokožku.
Čajovníková voda
Tea tree můžete vyzkoušet i ve velmi jemné podobě – 100% Přírodní Tea tree vodě, která vzniká během destilace a také obsahuje blahodárné substance z listů. Příjemně osvěží, tonizuje, pomáhá na akné a je skvělá k výplachu úst.
Praktické příklady použití tea tree
Je až překvapivé, kolik účinků se skrývá v tak malé lahvičce. Vybrali jsme pro vás nejčastější možnosti použití, které se nám výborně osvědčily.
Tea tree na nachlazení
Esenciální olej z čajovníku australského je velmi užitečným přírodním pomocníkem při nachlazení. Pokud ho použijeme v aroma difuzéru, spojí se jeho antimikrobiální schopnosti s prospěšným zvlhčením vzduchu. Viry a bakterie totiž snadněji pronikají do těla, pokud je sliznice vysušována například klimatizací nebo topením.
Pro zklidnění a dokonalou čistotu zkuste navíc kloktat ráno a večer sklenici vody se 2-3 kapkami tea tree oleje po dobu alespoň 1 minuty.
Tea tree na akné
Tea tree se díky svým silným antimikrobiálním účinkům běžně používá k ošetření lehkého a středního nezánětlivého akné. Působí méně intenzivně než jiné chemické substance, ale vyžaduje také více trpělivosti.
Tea tree olej na vlasy
Tea tree olej je oblíbenou přísadou do přírodních šamponů. Pomáhá antimikrobiálně očistit pokožku hlavy, což je užitečné především při sklonu k lupům a nadměrnému maštění. Zkuste přidat 2-3 kapky oleje do šamponu na vlasy.
Je také účinný na hnisavé vřídky, které se nejčastěji tvoří zanícením vlasového folikulu. Pro zklidnění místa doporučujeme přikládat 3x denně obklad z čajovníku. Na kousek gázy, namočené v horké vodě nakapejte 3-4 kapky Tea Tree a přiložte na postižené místo.
Tea tree na plíseň na nohou a nehtech
Čajovníkový olej je známý také tím, že pomáhá se symptomy jako jsou svědění nebo loupání. Proti plísním a pocení nohou doporučujeme po dobu alespoň 4 týdnů teplou lázeň s čajovníkovou směsí. Nezapomeňte také na nehty a ošetřete je s pomocí vatového tamponku namočeném ve 100% esenciálním oleji Tea tree.
Tea tree na opary
Tea tree je velmi oblíbeným pomocníkem při oparu. Antimikrobiální esence podpoří léčbu tím, že zklidní svědění a odstraní infekci oslabených kožních buněk bakterií. Pokud se opar objeví, potírejte místo vatovým tamponem namočeným ve 100% esenciálním oleji Tea tree.
Gynekologické potíže
Přibližně 3 ze 4 žen za život zažijí nepříjemné svědění, pálení a zarudnutí v intimních partiích. Běžná mikroflóra pokožky intimních partiích může být narušena antibiotiky, hormonální nerovnováhou, přehnanou hygienou, nevhodnou kosmetikou nebo spodním prádlem. K vyřešení těchto potíží s tea tree je sice potřeba trpělivost, ta se ale rozhodně vyplatí.
Úklid domácnosti
Olej z čajovníku je antimikrobiální a zároveň zcela ekologický, což oceníte zejména při úklidu domácnosti. Jelikož je čistě přírodní a ideální k šetrnému zvýšení hygieny v koupelně a kuchyni. Pro příjemnější vůni ho můžete zkombinovat s citrusovými esenciálními oleji.